Z kuşağı kara kutusunu buldu… Kült filmler yeniden keşfe çıktı

Çeviri

Sonraki on yıl boyunca Letterboxd bir film kulübü ve dijital bir film kulübünden biraz daha fazlasıydı. Uygulamanın emektarları arasında Entertainment Weekly ve Esquire için film eleştirileri yazan Mike D’Angelo da vardı. Uygulama 2020’den bugüne kadar on milyon kullanıcıya ulaştı ve bu sayıyı aştı.

Kültür, moda vs. üzerine dikkate değer makalelerin yer aldığı bir ‘On Line’ Rivista Studio’ da yer alan bu yazı yeni neslin Letterboxd uygulaması ile eski filmler ile tanışması ve nasıl etkilendiğini anlatıyor.

LETTERBOXD NEDİR

Bu çağdaki her şeyde olduğu gibi Letterboxd’ın hikayesi de iki bölümden oluşuyor: pandemi öncesi ve pandemi sonrası. Pandemiden önce Letterboxd, Yeni Zelandalılar Matthew Buchanan ve Karl von Randow tarafından tasarlanan sevimli ve alakasız bir uygulamaydı. Üst sınıf web tasarımcıları, kendi şirketlerinin (Cactuslab) kurucuları ve sahipleri, boş zamanlarında sinemaseverler, Buchanan ve von Randow, o zamana kadar kimsenin doldurmak istemediği bir boşluğu doldurmak için 2011’de Letterboxd’ı başlattı. kitapseverlerin Goodreads’i, Flickr’ı vardı. Fotoğraf tutkunları ve sinema tutkunları ise kendilerini yüzlerce ev yapımı uygulama ve köhne sitenin arasına dağıtan bir diasporaya dağılmıştı.

Letterboxd’ın bir boş zaman işi olması, arzu varsa ve ne zaman olursa olsun adamak için gösterişli bir proje olması gerekiyordu. Buchanan ve von Randow’un uygulamayı en basit, hatta sıradan versiyonunu oluşturmalarının nedeni bu oldu. Onlara, yani kullanıcılara daha az teklif, bizim için daha az bakım çabası anlamına geliyor. Letterboxd’ı bu şekilde minimum minimum ilkesine dayandırmaya karar verdiler. Filmleri derecelendiren bir uygulama ‘bir ila beş yıldız arasında bir derecelendirme ile’ onları inceleyin, tavsiye edin, kataloglayın. Temel tasarım, sonsuz katalog, gösterişten uzak bir uygulama.

Her film bir posterle ilişkilendirilir; bu, izlenen filmlerin kişinin Letterboxd listesine eklenmesiyle, bir albüm oluşturuyor. Letterboxd’ı ilk indirenler, Buchanan ve von Radow’un sinemasever arkadaşlarıydı.

Sonraki on yıl boyunca, Letterboxd bir film ve görsel-işitsel kulüpten, bir dijital film kulübünden biraz daha fazlası oldu. Uygulamanın emektarları arasında, geçimini sağlamak için Entertainment Weekly ve Esquire için film eleştirileri yazan Mike D’Angelo da var. New York Times’da D’Angelo, Letterboxd’ın “yaşlı” kullanıcıları için çekiciliğinin nelerden oluştuğunu açıkladı. Bunu, 1992’den itibaren izlediği tüm filmlerin bir listesini oluşturmasına olanak tanıyacak bir uygulama ararken keşfetti; gazete ve dergilerin yayınlamasına asla izin vermeyeceği eski incelemelerini yükleyebileceği ve yenilerini yazabileceği.

Blogların internetin öncüsü olduğu dönemde aktif kullanıcılar, Letterboxd incelemelerinde görmezden gelinen noktalama işaretlerinden, büyük harf kilidinin kötüye kullanılmasından ve özgür düşüncelerden oluşan aynı yaratıcı kaosu da kullandılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x