Yapay zeka artık duyguları da analiz edecek!

  • Haber7

Gelişen teknoloji ile hayatımıza giren yapay zeka teknolojisi farklı bir boyuta taşınıyor. Yapılan çalışmalar ile artık insanların duygularını da analiz edebilecek yapay zeka teknolojisi çalışmalarının hakkında konuşan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Toksarı; “Ülkemizdeki şirketlerin de bu yeni teknolojilere ayak uydurmaları hem markalaşmaları için hem de küresel boyutta farkındalıklarının artması için oldukça önemlidir” diyerek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

DUYGULARI ÇÖZÜMLEYEN BİLİMSEL ÇALIŞMAYA BAŞLANDI

“Günümüzde yapay zekânın sağlık alanında, ulaşımda, bilimde, eğitimde, askeriyede,  finansta, tarımda, eğlencede, satışta, perakende sektöründe, müşteri hizmetlerinde, pazarlamada, reklamlarda ve üretim gibi çok önemli alanlarda kullanıldığını görmekteyiz. Son dönemlerde Amazon, Apple, Google, Microsoft, Samsung gibi dünyanın en değerli markalarının duyguları analiz ederken yapay zekâ araçlarından yararlandıklarını biliyoruz.

Duygu analizi pazarlama alanında şirketlerin daha bilinçli stratejik kararlar almasına, tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarına göre ürün ve hizmet üretmesine, tüketicilerin hangi motivasyonla ürünleri satın aldıklarının tespitine, çalışan personelin kurumsal aidiyet duygusuyla hareket etmesi gibi birçok stratejik öneme sahip konularda şirketlere katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda duygu analizinin şirketlere; hedef kitlenin markayı nasıl konumlandırdığına, müşteri hizmetlerine, müşteri şikayetlerini belirleyip bunlara nasıl yanıt verebileceklerine, tüketicilerin algılarına etki etmek için mesajın nasıl oluşturabileceğine ve doğru hedef kitlenin nasıl belirleneceğine yönelik büyük avantajlar sunduğu da bilinmektedir.

DUYGU ANALİZİ İÇİN YAPAY ZEKAYA BAŞVURULACAK

Yapay zeka teknolojisini duygu analizleri için gelişme sürecini anlatan Toksarı şöyle devam etti:

“Özellikle günümüz dünyasında küresel markalar, hedef kitlelerinin duygularını analiz etmek için yapay zekâya birçok alanda başvurmaktadır. Ülkemizdeki şirketlerin de bu yeni teknolojilere ayak uydurmaları hem markalaşmaları için hem de küresel boyutta farkındalıklarının artması için oldukça önemlidir. Şu anda görüntü ile kişilerin üzgün, mutlu, stresli, dikkatli ve en doğal hallerinin olup olmadığını belirlemeye yönelik geliştirme aşamasında olduğumuz ve yapay zekâ aracılığıyla duyguları analiz ettiğimiz bir çalışmamız var. Bu çalışmanın denemeleri yapıldı. Denemeler sonrasında çıkacak projenin somut halini en kısa zamanda kamuoyuyla paylaşacağız. Bu sayede şirketler, hem çalışanların hangi motivasyonla çalıştıklarını belirleyecek hem de müşterilerin hangi duygu ile ürün/hizmetleri satın aldıklarını daha kolay tespit edebileceklerdir”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x