Giresunlu İdris New York polis teşkilatında yarbay oldu. İdris için özel tören yapıldı

19 yıldır teşkilat içinde değişik alan ve mertebelerde görev yapan İdris Güven, NYPD’de, Türkiye’deki polis teşkilatı sisteminde 3. sınıf emniyet müdürü pozisyonuna denk gelen Yarbay (Deputy inspector) rütbesine getirildi.

Terfi töreninden sonra AA’ya konuşan Güven, 1978 İstanbul doğumlu olduğunu, 13 yaşından beri ABD’de yaşadığı anlatarak, “Bugün özel bir tören için buradayız. NYPD’nin yaklaşık 180 yıllık tarihinde ilk defa (bir Türk olarak) 3. sınıf emniyet müdürü rütbesine yükseldim.” dedi.

Güven, ailesi ile kendileri ve Türk toplumu adına mutlu bir gün yaşadıklarını belirterek, “Çünkü biz de burada artık varız. Benim gibi Türkiye’den gelip, çocukluğunu Türkiye’de geçirmiş bir insanın Amerika’da bu rütbeye ulaşmış olması da iki ülke ilişkilerinin ne kadar sıcak olduğunun göstergesidir.” dedi.

Şu an NYPD’nin Cezai Soruşturma Bürosu’ndaki üst düzey emniyet müdürlerinden biri olduğunu belirten Güven, NYPD’de görev alan Türk kökenli yeni polislere de başarılar diledi.

NYPD’de Türkiye’deki polis sisteminden farklı olarak ABD’deki askeri rütbe sistemi kullanılıyor. Buna göre Güven, bu rütbe ile yaklaşık 36 bin kişinin bulunduğu NYPD içindeki polislerin yüzde 99,5’inden daha yüksek düzeydeki rütbe diliminde yer alıyor.

2018’de Türkiye’de 4. sınıf emniyet müdürü pozisyonuna denk gelen “kaptan” rütbesi alan ilk Türk vatandaşı olan Güven, terfi ettiği yeni rütbesi ile de şu an NYPD içinde en yüksek rütbeye ulaşan Türk kökenli polis konumunda bulunuyor.

NYPD’de değişik kademelerde 200’den fazla Türk asıllı polis görev yapıyor. Aslen Giresunlu olan İdris Güven, ABD’ye İstanbul Alibeyköy’den göç eden bir ailenin çocuğu.

Ortaokul, lise ve üniversiteyi Amerika’da bitiren İdris Güven, bir süre Amerikan Hava Kuvvetleri’nde astsubaylık yapmış. Daha önceki bir röportajında Güven asker olarak kariyer yapmayı planlarken, 11 Eylül olaylarından sonra ortamın değişmesiyle birlikte, kendisinin de fikrinin değiştiğini dile getirmişti. Çocukluk hayali olmamakla birlikte, o zamanlar ani bir kararla polis olan Güven’in, ilk görev yeri Manhattan olmuş. Zamanla rütbe aldıkça, birçok farklı bölgede görev yapmış.

MANHATTAN’DA MAĞAZA HIRSIZLIĞI YAPAN TÜRK CERRAH ŞAŞIRTTI

Söz konusu röportajda, meslek hayatında suça karışmış bir Türk ile karşı karşıya gelip gelmediği sorusunu, Güven ilginç bir anısını paylaşarak cevaplamıştı. İlk görev yeri olan Manhattan’da çalıştığı dönem, büyük bir alışveriş merkezinde, hırsızlık yaparken yakalanan bir Türk’ün; Türkiye’de cerrah olduğunu öğrenmenin kendisini çok şaşırttığını kaydetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x