Dört yıldır Sırbistan’da faaliyet gösteren Türk tekstil fabrikası “Kajra Tekstil DOO”, tesislerini “bir gecede” boşalttı

Sırbistan Mali Zvornik’te 2019 yılından bu yana faaliyet gösteren “Kajra Tekstil DOO” tekstil fabrikasının işçileri, Nova.rs’a, fabrikanın kendilerine olan borçlarını ödemeden aniden kapandığını iddia ediyor.
İddiaya göre fabrikaya ofis alanı sağlayan yerel yönetime ödenmemiş borçlar var.

Bu Türk fabrikasında yaklaşık iki yıl çalışan N.R isimli bir işçi, işverenin işçilere üç maaş, belediye işletmelerinin ise birkaç milyon dinar ödenmemiş elektrik borcu olduğunu ileri sürerek, “Düzenli maaş alıyorduk ama çalışanlar arasında işverenin durumunun iyi olmadığı ve çalıştığımız spor salonunu sağlayan belediyeye yüklü miktarda borcu olduğu yönünde dedikodular vardı. Ayda yaklaşık 50 bin dinar alıyordum, zar zor geçinebiliyordum. Her zam istediğimizde şöyle diyorlardı: Olacak, olacak. Ve bu “varlık” hiçbir zaman gerçekleşmedi” dedi.

İLK MAAŞLAR GECİKİNCE İŞÇİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Kendisinin de belirttiği gibi, ilk maaşlar gecikmeye başlayınca işçiler isyan etti. Aynı işçi yaşananları, “Bana olan borçlarını ödemeleri gerektiğini yoksa işimi bırakacağımı söyledim. Beni engellemeye çalıştılar, bir şeridi daha bitirmemiz gerektiğini, bu kadar, ödemelerin yapılacağını söylediler. Ama birkaç gün sonra işe geldik ama amirlerden hiçbiri yoktu. “İnsan kaynakları bize şirket artık faaliyette olmadığı için eve gidebileceğimizi söyledi” diye anlatı.

“AL YA DA GİT”

Şirketin aniden kapanmasının ardından yüzden fazla işçi maaşsız kaldı. Bazıları hâlâ “en azından bir şey için” savaşmayı başardı.

“Onlara, zorlukla kazandığım parayı bana vermezlerse onları dava edeceğimi söyledim ve İK, bu değerdeki ürünü veya dikiş makinesini almayı teklif edebileceklerini söyledi.” Makineyi iyi durumda olduğu için aldım, o yüzden satacağım. Meslektaşlarım bana hepsinin görüşmeye gittiğini ve tazminat olarak kendilerine mal ve makine teklif edildiğini, dolayısıyla herkesin istediğini aldığını söyledi” diye belirtiyor bu işçi.

Ekonomik Kayıtlar Dairesi’nin verilerine göre 136 kişinin çalıştığı “Kajra Tekstil DOO” tekstil fabrikasının sahibi olarak Berat İshashir’in adı geçiyor. Haberde söz konusu kişinin Mayıs 2018’de dönemin Sırbistan Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı tarafından Mali Zvornik’e getirildiği iletiliyor. Ayrıca şirketin “Maydenim Textile” şirketinin uzantısı olduğu belirtiliyor.

Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti daha sonra “YGS Tekstil”in çalışacağı iş yerinin yeniden inşası için yerel özyönetime 75 milyon dinar sağladı ve şirketin 500 işçi çalıştıracağı anlaşmaya vardı. İddiaya göre bu olmadı, yani şirket işten vazgeçti.

Tesislerini kapatan şirkete bağlı “Igstextil.rs” fabrikasından ise Mali Zvornik’teki fabrikanın kapatılmadığını, ancak geçici olarak askıya alındığı açıklaması yapıldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x