Dolar Sahiplerine Soğuk Duş: “Yeni Merkez Bankası Bu Kararı Almaya Hazırlanıyor”

8 Haziran’da göreve getirilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, 8 PPK üst üste faiz artırım kararına imza atarak politika faizlerini yüzde 8.5 seviyesinden yüzde 45’e çekmişti.

Kendisi ve ailesi hakkında ortaya atılan iddiaların ardından cuma akşamı istifa mesajını paylaşan Erkan’dan boşalan göreve halihazırda TCMB Başkan Yardımcısı ve PPK üyesi olarak görev yapan Dr. Fatih Karahan getirilmişti.

FAİZ ADIMLARI YÜZÜNDEN Mİ GÖREVDEN ALINDI?

Erkan’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda istifasına gerekçe olarak kendisi ve ailesi hakkında yürütülen ‘itibar suikastini’ işaret etse de, Resmi Gazete’de yer alan ‘görevden alındı’ ibareleri büyük bir tartışmaya neden olmuştu.

31 Mart seçimleri öncesinde yaşanan bu değişiklik piyasalarda önemli bir tedirginliğe yol açarken, değişikliğin yeniden “Faiz Sebep Enflasyon Sonuçtur” modeline dönüş anlamı taşıyıp taşımadığı merak konusu haline gelmişti.

Göreve yeni getirilen Fatih Karahan, yapmış olduğu açıklama ile sıkı para politikalarında devamlılığın sağlanacağını belirterek, faiz indirimi ihtimallerine kapıyı kapattı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK BANKALARINDAN DOLAR SAHİPLERİNE UYARI

ABD merkezli JPMorgan, yaşanan değişiklik hakkında yayımladığı bilgilendirme notunda, Fatih Karahan’ın göreve gelmesiyle birlikte faiz artırımlarına devam edilme ihtimalinin yukarı çıktığını belirtti.

Hafize Gaye Erkan döneminde toplanan son PPK, bir süredir yürütülen parasal sıkılaşma adımlarının tamamlandığını ve faizlerin, aksi bir veri gelmemesi halinde bu seviyelerde bırakılacağını işaret etmişti.

Bu açıklama sonrası şubat ayında yapılacak PPK toplantısı için tüm ekonomi dünyasının ortak beklentisi, faizlerin pas geçileceği şeklinde olurken, yaşanan görev değişikliği nedeniyle JPMorgan, 22 Şubat tarihli toplantıdan yeni bir faiz artırımı kararının çıkabileceğine dikkat çekti.

Mevcut dolar/TL paritesinin, faizlerin pas geçeceği bir senaryoyu fiyatlamış olması ise, sürpriz bir faiz artırım kararı gelmesi halinde dolar kurunda ani düşüşlerin yaşanmasına neden olabilir. Bu ihtimalin artışı nedeniyle dolar tarafında pozisyon alacak yatırımcılarına uyarıda bulunan dev banka, 250 baz puanlık faiz artırım kararının göz ardı edilmemesi gerektiğini aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x