Çin ilave tahvil ihracı hazırlığında

Bloomberg’in haberine göre Çin, ekonominin büyüme hedefine ulaşmasını desteklemek için yeni bir teşvik turu başlatmaya hazırlanıyor.

Çinli politika yetkililerin altyapı harcamaları için en az 1 trilyon yuan (137 milyar dolar) ilave tahvil ihracını değerlendirdiğini belirtti. Öte yandan Bloomberg’e konuşan kaynaklar, söz konusu altyapı harcamalarının bu yılki bütçe açığını Mart ayında belirlenen yüzde 3’lük borç tavanının çok üzerine çıkarabileceğini söyledi.

Kaynaklardan biri, açıklamanın bu ay gelebileceğini, müzakerelerin devam ettiğini ancak hükümet planlarının değişebileceğini belirtti.

Söz konusu müzakereler ayrıca Pekin’in tutumunda da bir değişime işaret ediyor. Zira, Çin hükümeti derinleşen emlak krizi ve yaklaşık yüzde 5’lik büyüme hedefini riske sokan deflasyonist baskıya rağmen şu ana kadar daha geniş mali teşviklerden kaçınmıştı.

Jones Lang Lasalle Inc. Başekonomisti Bruce Pang, konu hakkında yaptığı değerlendirmede “Özel amaçlı ilave tahvil ihracı daha güçlü ve daha hızlı bir toparlanmanın yeniden yapılandırılması için ekstra politika desteği ve daha fazla kaynak sağlayabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x